NR4018T100M
NR4018T100M NR4018T100M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
NR4018T100M
NR4018T100M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: NR4018T100M In Stock
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating840mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 120 C
Height1.8 mm
Length4 mm
Width4 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-25°C ~ 120°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency10μH
DC resistance (DCR)216 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation1.2A
Q factor-
Self Resonant Frequency24MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current1.2 A
Maximum-DC-Resistance180 mOhms
Self-Resonant-Frequency24 MHz
99.8% positivoFeedback de eBay