PIC16F946-I/PT
PIC16F946-I/PT PIC16F946-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F946-I/PT
PIC16F946-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F946-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.012720 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (10x10)
Number-of-I-O53 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size336 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 8x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeAUSART I2C SPI SSP
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.5 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Number-of-ADC-Channels8 ADC Channels
Input/output53 I/O
Data-RAM-Size352 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeRAM
High-Performance RISC CPU:
• Only 35 instructions to learn:
- All single-cycle instructions except branches
• Operating speed:
- DC – 20 MHz oscillator/clock input
- DC – 200 ns instruction cycle
• Program Memory Read (PMR) capability
• Interrupt capability
• 8-level deep hardware stack
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes
Special Microcontroller Features:
• Precision Internal Oscillator:
- Factory calibrated to ±1%, typical
- Software selectable frequency range of 8 MHz to 125 kHz
- Software tunable
- Two-Speed Start-up mode
- External Oscillator fail detect for critical applications
- Clock mode switching during operation for power savings
• Software selectable 31 kHz internal oscillator
• Power-Saving Sleep mode
• Wide operating voltage range (2.0V-5.5V)
• Industrial and Extended temperature range
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Brown-out Reset (BOR) with software control option
• Multiplexed Master Clear with pull-up/input pin
• Programmable code protection
• High-Endurance Flash/EEPROM cell:
- 100,000 write Flash endurance
- 1,000,000 write EEPROM endurance
- Flash/Data EEPROM retention: > 40 years
Low-Power Features:
• Standby Current:
- <100 nA @ 2.0V, typical
• Operating Current:
- 11 μA @ 32 kHz, 2.0V, typical
- 220 μA @ 4 MHz, 2.0V, typical
• Watchdog Timer Current:
- 1 μA @ 2.0V, typical
Peripheral Features:
• Liquid Crystal Display module:
- Up to 60/96/168 pixel drive capability on 28/40/64-pin devices, respectively
- Four commons
• Up to 24/35/53 I/O pins and 1 input-only pin:
- High-current source/sink for direct LED drive
- Interrupt-on-change pin
- Individually programmable weak pull-ups
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via two pins
• Analog comparator module with:
- Two analog comparators
- Programmable on-chip voltage reference (CVREF) module (% of VDD)
- Comparator inputs and outputs externally accessible
• A/D Converter:
- 10-bit resolution and up to 8 channels
• Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit programmable prescaler
• Enhanced Timer1:
- 16-bit timer/counter with prescaler
- External Timer1 Gate (count enable)
- Option to use OSC1 and OSC2 as Timer1 oscillator if INTOSCIO or LP mode is selected
• Timer2: 8-bit timer/counter with 8-bit period register, prescaler and postscaler
• Addressable Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (AUSART)
• Up to 2 Capture, Compare, PWM modules:
- 16-bit Capture, max. resolution 12.5 ns
- 16-bit Compare, max. resolution 200 ns
- 10-bit PWM, max. frequency 20 kHz
• Synchronous Serial Port (SSP) with I2C™
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay