FX6A-20P-0.8SV1(71)
Get Quote
Buy Now
FX6A-20P-0.8SV1(71)
Manufacturer Part No: FX6A-20P-0.8SV1(71) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX6
PackagingTube
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Height-Above-Board0.236" (6.00mm)
Connector-TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions20 Positions
Pitch0.031" (0.80mm)
Number-of-Rows2 Rows
Mated-Stacking-Heights6mm, 8mm
Features
• Drive voltage : 4 V
• VDSS : – 100 V
• rDS(ON) (max) : 0.58 Ω
• ID : – 6 A
• Integrated Fast Recovery Diode (TYP.) : 80 ns
Applications
Motor control, Lamp control, Solenoid control, DC-DC converters, etc.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay