STPS3L60RL
STPS3L60RL STPS3L60RL - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STPS3L60RL
STPS3L60RL - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STPS3L60RL In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSTPS3L60
ProductSchottky Rectifiers
PackagingCut Tape (CT) Alternate Packaging
Unit-Weight0.038801 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-201AD, Axial
TechnologySi
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-201AD
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr150μA @ 60V
Voltage-Forward-Vf-Max-If620mV @ 3A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io3A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.79 V at 6 A
Ir-Reverse-Current150 uA
If-Forward-Current3 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage60 V
Ifsm-Forward-Surge-Current100 A
Product Details
__
The STMICRO Diodes, Rectifiers - Single STPS3L60RL is a fast recovery diode with a maximum operating temperature of 150°C. It is designed for use in a variety of applications, including power supplies, motor control, and lighting. This diode has a current rating of 3A and a voltage rating of 60V. It is housed in a DO-201AD axial package and has a fast recovery time of 200mA. This diode is ideal for use in high-temperature environments and is designed to provide reliable performance and long-term reliability.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay