PIC24F08KM101-I/SS
PIC24F08KM101-I/SS PIC24F08KM101-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC24F08KM101-I/SS
PIC24F08KM101-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC24F08KM101-I/SS In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O18 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size512 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size1K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size8KB (2.75K x 24)
Data-ConvertersA/D 16x10b/12b
Oscillator-TypeInternal
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay