FAN5362UC33X
FAN5362UC33X FAN5362UC33X - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
FAN5362UC33X
FAN5362UC33X - Brand New onsemi DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: FAN5362UC33X In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDC Switching Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Package-Case6-UFBGA, WLCSP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-Package6-WLCSP (1.16x0.86)
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching3MHz
Current-Output500mA
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage3.3V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierYes
Voltage-Input-Min3.5V
Voltage-Input-Max5.5V
Description
The FAN5362 is a 500mA or 705mA, step-down, switching voltage regulator that delivers a fixed output voltage from an input voltage supply of 2.7V to 5.5V. Using a proprietary architecture with synchronous rectification, the FAN5362 is capable of delivering a peak efficiency of 96%, while maintaining efficiency over 90% with load currents as low as 1mA.
Features
■ 3MHz Fixed-Frequency Operation
■ 45µA Typical Quiescent Current
■ 1.80 to 3.6V Fixed Output Voltage
■ 500mA or 750mA Output Current Capability
■ 2.7V to 5.5V Input Voltage Range
■ Smooth Transitions to/from 100% Duty Cycle when VIN Drops
■ PFM Mode for High Efficiency in Light Load
■ Best-in-Class Load Transient Response
■ Best-in-Class Efficiency
■ Forced PWM and External Clock Synchronization
■ Internal Soft-Start
■ Input Under-Voltage Lockout (UVLO)
■ Thermal Shutdown and Overload Protection
■ 6-Bump WLCSP, 0.4mm Pitch or 6-Lead 2 x 2mm Ultrathin Molded Leadless Package
Applications
■ SD Flash Memory Power Supply
■ RF Transeiver Power
■ Cell Phones, Smart Phones
■ Tablets, Netbooks®, Ultra-Mobile PCs
■ 3G, LTE, WiMAX™, WiBro®, and WiFi® Data Cards
■ Gaming Devices, Digital CamerasDC/DC Micro Modules
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay