MC35XS3500DH
MC35XS3500DH MC35XS3500DH - Brand New Freescale / NXP Power Distribution Switches
Get Quote
Buy Now
MC35XS3500DH
MC35XS3500DH - Brand New Freescale / NXP Power Distribution Switches
Manufacturer Part No: MC35XS3500DH In Stock
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryPower Distribution Switches, Load Drivers
Product Details
__
Smart Rear Corner Light Switch (Penta 35 mOhm)
**The 35XS3500 is designed for low-voltage automotive and industrial
lighting applications. Its five low RDS(ON) MOSFETs (five 35 mΩ) can control the high sides of five separate resistive loads (bulbs and LEDs).**
Programming, control and diagnostics are accomplished using a 16-bit SPI interface (3.3 V or 5.0 V). Each output has its own pulsewidth modulation (PWM) control via the SPI. The 35XS3500 has highly sophisticated failure mode handling to provide high availability of the outputs. Its multiphase control and output edge shaping improves electromagnetic compatibility (EMC) behavior.
The 35XS3500 is packaged in a power-enhanced 12 x 12 mm nonleaded PQFN package with exposed tabs.
Features
• Penta 35 m high side switches
• 16-bit SPI communication interface with daisy chain capability
• Current sense output with SPI-programmable multiplex switch and board temperature feedback
• Digital diagnosis feature
• PWM module with multiphase feature including prescaler
• LEDs control including accurate current sensing and low duty-cycle capability
• Fully protected switches
• Over-current shutdown detection
• Power net and reverse polarity protection
• Low-power mode
• Fail-safe mode functions including autorestart feature
• External smart power switch control including current recopy
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay