LBR2012T1R0M
LBR2012T1R0M LBR2012T1R0M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
LBR2012T1R0M
LBR2012T1R0M - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: LBR2012T1R0M In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesLB
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000194 oz
Current-Rating400mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 40 C to + 105 C
Height1.6 mm
Length2 mm
Width1.6 mm
Package-Case0805 (2012 metric)
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance±20%
Lead-Spacing1 mm
Height-Seated-Max0.057" (1.45mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency7.96 MHz
Inductance-Frequency1μH
DC resistance (DCR)91 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor-
Self Resonant Frequency100MHz
Frequency-Test7.96MHz
Maximum-DC-Current400 mA
Maximum-DC-Resistance70 mOhms
Self-Resonant-Frequency100 MHz
LBR2012T1R0M Description
LBR2012T1R0M Features
•Inductance:1µH
•Current:400mA
•Tolerance:±20%
•Mounting Type:Surface Mount
LBR2012T1R0M Applications
•Electronic circuits
•Wireless communications applications
•Used in filter circuit
•Used in power supply circuits
•Used for impedance matching
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay