ASHEK2-32.768KHZ-LT
ASHEK2-32.768KHZ-LT ASHEK2-32.768KHZ-LT - Brand New ABRACON Oscillators
Get Quote
Buy Now
ASHEK2-32.768KHZ-LT
ASHEK2-32.768KHZ-LT - Brand New ABRACON Oscillators
Manufacturer Part No: ASHEK2-32.768KHZ-LT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Oscillators
Contact us
ManufacturerAbracon
Product CategoryOscillators
SeriesASHEK
ProductXO
TypeXO (Standard)
PackagingAlternate Packaging
Termination-StyleSMD/SMT
Height0.039" (1.00mm)
Length3.2 mm
Width2.5 mm
Package-Case3.2 mm x 2.5 mm
Frequency32.768kHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
FunctionEnable/Disable
Voltage-Supply5V
OutputCMOS
Supply Current2.5μA
Ratings-
Frequency-Stability-140ppm, +10ppm
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage5 V
FEATURES:
• Ultra low uA current consumption with CMOS output
• Miniature ceramic package (3.2 x 2.5 x 0.9mm)
• Operating Temp -40°C to +85°C
• Start up time less than 1 sec with supply voltage 1.5 to 5.0V
• Tri-state function
• Pb-free reflow capable
APPLICATIONS:
• General purpose clock generator for digital systems
• Clock drivers for Real Time Clocks
• Timekeeping in network servers and computers
• Electricity, gas and water metering
• Portable field communication
• Mobile phone
• Clock & Data recovery
• CCD clock for VTR camera
• Computers and peripherals
• Portable MP3 players & games
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay