NCP1028P065G
NCP1028P065G NCP1028P065G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1028P065G
NCP1028P065G - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1028P065G In Stock
SeriesNCP1028
ProductHigh-Voltage Switcher
TypeCurrent Mode PWM Controllers
PackagingTube
Unit-Weight0.032805 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-8
Operating-Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package7-PDIP
Watt25W
Number-of-Outputs1 Output
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sYes
Voltage-Breakdown700V
TopologyFlyback
Voltage-Start-Up8.5V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.2 V ~ 10 V
Duty-Cycle80%
Frequency-Switching65kHz
Fault-ProtectionOver Power, Short Circuit
Control-Features-
IsolationNon-Isolated
Operating-Supply-Current1.4 mA to 1.9 mA
Output-Current800 mA
Switching-Frequency100 kHz
Duty-Cycle-Max87 %
Input-Supply-Voltage-Min- 0.3 V
Input-Supply-Voltage-Max10 V
**The NCP1028 offers a new solution targeting output power levels from a
few watts up to 15 W in a universal mains flyback application.**
Features
• Built−in 700 V MOSFET with Typical RDS(on) of 5.8 Ω, TJ = 25°C
• Current−Mode Fixed Frequency Operation: 65 kHz and 100 kHz
• Fixed Peak Current of 800 mA
• Skip−Cycle Operation at Low Peak Currents
• Internal Current Source for Clean and Lossless Startup Sequence
• Auto−Recovery Output Short Circuit Protection with Timer−Based Detection
• Programmable Brown−Out Input for Low Input Voltage Detection
• Programmable Over Power Protection
• Input to Permanently Latchoff the Part
• Internal Frequency Jittering for Improved EMI Signature
• Extended Duty Cycle Operation to 80% Typical
• No−Load Input Standby Power of 85 mW @ 265 Vac
• 500 mW Loaded, Input Power of 715 mW @ 230 Vac
• These are Pb−Free Devices**
Typical Applications
• Medium Power AC−DC Adapters for Chargers
• Auxiliary/Standby Power Supplies for ATX and TVS Power Supplies
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay