IFSC1515AHER4R7M01
IFSC1515AHER4R7M01 IFSC1515AHER4R7M01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IFSC1515AHER4R7M01
IFSC1515AHER4R7M01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IFSC1515AHER4R7M01 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIFSC-1515AH-01
ProductPower Inductors
TypeLow Profile High Current Inductors
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating2.2A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height1.8 mm
Length3.8 mm
Width3.8 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.150" L x 0.150" W (3.80mm x 3.80mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.075" (1.90mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency4.7μH
DC resistance (DCR)90 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation2A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current2 A
Maximum-DC-Resistance90 mOhms
IFSC1515AHER4R7M01 Description
Vishay Dale IFSC1515AHER4R7M01 is an SMD power inductor with 4.7uH inductance and features such as high energy storage and low resistance. The IFSC1515AHER4R7M01 has a high test frequency and a maximum DC resistance of 89 mOhms. Power inductor IFSC1515AHER4R7M01 has an operating temperature range from -55°C to 125°C and should ensure that the minimum and maximum ambient temperature of the application is within this range.
IFSC1515AHER4R7M01 Features
• Shielded construction
• Frequency range up to 5.0 MHz
• Handles high transient current spikes without saturation
IFSC1515AHER4R7M01 Applications
• PDA/notebook/desktop/server applications
• High current POL converters
• Low profile, high current power supplies
• Battery powered devices
• DC/DC converters in distributed power systems
• DC/DC converter for field programmable gate array (FPGA)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay