BFC237065472
BFC237065472 BFC237065472 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
BFC237065472
BFC237065472 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Manufacturer Part No: BFC237065472 In Stock
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingTape & Box (TB)
Package-CaseRadial
Capacitance4700pF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesLong Life
Size-Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.200" (5.08mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.256" (6.50mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC220V
Voltage-Rating-DC400V
FEATURES
5.08 mm lead pitch.
Supplied loose in box, taped on ammopack or reel
Compliant to RoHS directive 2002/95/EC
APPLICATIONS
Blocking and coupling, bypass and energy reservoir, telecom, industrial, consumer
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay