IHLP1616ABER1R0M01
IHLP1616ABER1R0M01 IHLP1616ABER1R0M01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
IHLP1616ABER1R0M01
IHLP1616ABER1R0M01 - Brand New Vishay Dale Fixed Inductors
Manufacturer Part No: IHLP1616ABER1R0M01 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Dale
Product CategoryFixed Inductors
SeriesIHLP-1616AB-01
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating4A
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.047" (1.20mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1μH
DC resistance (DCR)52.5 mOhm Max
Core Materials-
Current-Saturation7A
Q factor-
Self Resonant Frequency64MHz
Frequency-Test100kHz
FEATURES
• Shielded construction
• Frequency range up to 5.0 MHz
• Lowest DCR/µH, in this package size
• Handles high transient current spikes without
saturation
• Ultra low buzz noise, due to composite construction
• 100 % lead (Pb)-free and RoHS compliant
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay