C0603C0G1E1R8C
C0603C0G1E1R8C C0603C0G1E1R8C - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0603C0G1E1R8C
C0603C0G1E1R8C - Brand New TDK Corporation Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0603C0G1E1R8C In Stock
Contact us
ManufacturerTDK Corporation
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingAlternate Packaging
Package-Case0201 (0603 Metric)
Capacitance1.8pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated25V
Size-Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±0.25pF
Temperature-CoefficientC0G, NP0
Lead-Style-
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max-
Ratings-
Thickness-Max0.013" (0.33mm)
Features
• A monolithic structure ensures superior mechanical strength and reliability.
• Composed of only ceramics and metals, these capacitors provide extremely dependable performance,
exhibiting virtually no degradation even when subjected to temperature extremes.
process.
• Low residual inductance assures superior frequency characteristics.
high frequency and high-density type power supplies.
Applications
• Electronics equipment
• Mobile communications equipment
• Office automation equipment
• Automotive electronics
• Test and measurement equipment
• Hybrid ICs, etc.
• Decoupling
• Smoothing
• Charge pump
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay