ATTINY2313-20MU
ATTINY2313-20MU ATTINY2313-20MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATTINY2313-20MU
ATTINY2313-20MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATTINY2313-20MU In Stock
Package-CaseMLF-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-QFN (4x4)
Number-of-I-O18 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size128 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size128 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivitySPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size2KB (1K x 16)
Data-Converters-
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.7 V to 5.5 V
Interface-TypeSPI UART USI
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Input/output18 I/O
Data-RAM-Size128 B
Data-ROM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Product Details
__
Features
• Utilizes the AVR® RISC Architecture
• AVR – High-performance and Low-power RISC Architecture
– Fully Static Operation
– Up to 20 MIPS Throughput at 20 MHz
• Data and Non-volatile Program and Data Memories
– 2K Bytes of In-System Self Programmable Flash
Endurance 10,000 Write/Erase Cycles
– 128 Bytes In-System Programmable EEPROM
Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
– 128 Bytes Internal SRAM
– Programming Lock for Flash Program and EEPROM Data Security
• Peripheral Features
– One 8-bit Timer/Counter with Separate Prescaler and Compare Mode
– One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare and Capture Modes
– Four PWM Channels
– On-chip Analog Comparator
– Programmable Watchdog Timer with On-chip Oscillator
– USI – Universal Serial Interface
– Full Duplex USART
• Special Microcontroller Features
– debugWIRE On-chip Debugging
– In-System Programmable via SPI Port
– External and Internal Interrupt Sources
– Low-power Idle, Power-down, and Standby Modes
• I/O and Packages
– 18 Programmable I/O Lines
– 20-pin PDIP, 20-pin SOIC, 20-pad QFN/MLF
• Operating Voltages
– 1.8 – 5.5V (ATtiny2313V)
– 2.7 – 5.5V (ATtiny2313)
• Speed Grades
– ATtiny2313V: 0 – 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 – 10 MHz @ 2.7 – 5.5V
– ATtiny2313: 0 – 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 – 20 MHz @ 4.5 – 5.5V
• Typical Power Consumption
– Active Mode
1 MHz, 1.8V: 230 µA
32 kHz, 1.8V: 20 µA (including oscillator)
– Power-down Mode
< 0.1 µA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay