PIC16F628A-I/SS
PIC16F628A-I/SS PIC16F628A-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F628A-I/SS
PIC16F628A-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F628A-I/SS In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O16 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size128 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size224 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityUART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size3.5KB (2K x 14)
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeSCI USART
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min3 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz
Input/output16 I/O
Data-RAM-Size224 B
Data-ROM-Size128 B
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-ResolutionNo ADC
Data-ROM-TypeFlash
Product Details
__
Description:
The Microchip PIC16F628A-I/SS is a low-cost, 8-bit microcontroller with a 20MHz clock speed and 3.5KB of Flash memory. It is designed to be used in a wide range of applications, from automotive to consumer electronics. It features a wide operating temperature range of -40°C to 85°C (TA) and is available in a 20-pin SSOP package.
Features:
• 8-bit microcontroller
• 20MHz clock speed
• 3.5KB of Flash memory
• Wide operating temperature range of -40°C to 85°C (TA)
• Available in a 20-pin SSOP package
• Low-cost
Applications:
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay