B82496C3390J
B82496C3390J B82496C3390J - Brand New EPCOS (TDK) Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
B82496C3390J
B82496C3390J - Brand New EPCOS (TDK) Fixed Inductors
Manufacturer Part No: B82496C3390J In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEPCOS (TDK)
Product CategoryFixed Inductors
SeriesSIMID
ProductInductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000071 oz
Current-Rating300mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 150 C
Height0.8 mm
Length1.6 mm
Width0.8 mm
Package-Case0603 (1608 metric)
Operating-Temperature-
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance±5%
Height-Seated-Max0.035" (0.90mm)
RatingsAEC-Q200
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 MHz
Inductance-Frequency39nH
DC resistance (DCR)800 mOhm Max
Core MaterialsCeramic
Current-Saturation-
Q factor14 @ 100MHz
Self Resonant Frequency2.5GHz
Frequency-Test100MHz
Part-#-AliasesB82496C3390J000
Maximum-DC-Current300 mA
Maximum-DC-Resistance800 mOhms
Self-Resonant-Frequency2.5 GHz
Q-Minimum14
Product Details
__
Size 0603 (EIA) and/or 1608 (IEC) Rated inductance 1 nH to 220 nH Rated curren and/or 1608 (IEC) Rated inductance 1 nH to 220 nH Rated current 110 mA to 1800 mA
Features
■ Temperature range up to 150 °C
■ High resonance frequency
■ Close inductance tolerance
■ Free of polarization effect
■ High mechanical stability
■ Qualified to AEC-Q200
■ Suitable for lead-free reflow soldering as referenced in JEDEC J-STD 020C
■ RoHS-compatible
Applications
Resonant circuits, impedance matching for
■ Multimedia
■ Car access systems
■ Wireless communication systems
■ TPMS (Tire Pressure Monitoring System)
■ GPS (Global Positioning System)
■ Digital cameras
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay