BFC237012105
BFC237012105 BFC237012105 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
BFC237012105
BFC237012105 - Brand New Vishay BC Components Film Capacitors
Manufacturer Part No: BFC237012105 In Stock
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesMKT370
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance1μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±5%
Lead-Spacing0.200" (5.08mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.433" (11.00mm)
Dielectric-MaterialPolyester, Metallized
Voltage-Rating-AC40V
Voltage-Rating-DC63V
Interference Suppression Film Capacitors - Class X2
Radial MKP 300 VAC - Standard Across The Line X2
FEATURES
• 15 mm to 55 mm lead pitch
• 7 A max. IRMS at 10 μF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay