FDP20N50F
FDP20N50F FDP20N50F - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
FDP20N50F
FDP20N50F - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: FDP20N50F In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryFETs - Single
PackagingTube
Unit-Weight0.063493 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
TechnologySi
Number-of-Channels1 Channel
ConfigurationSingle
Transistor-Type1 N-Channel
Pd-Power-Dissipation250 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Fall-Time60 ns
Rise-Time120 ns
Vgs-Gate-Source-Voltage30 V
ID (drain current)20 A
Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage500 V
Rds-On-Drain-Source-Resistance260 mOhms
Transistor-PolarityN-Channel
Typical-Turn-Off-Delay-Time100 ns
Turn-On Delay Time45 ns
Channel-ModeEnhancement
Description
UniFET™ MOSFET is Fairchild Semiconductor®’s high voltage MOSFET family based on planar stripe and DMOS technology. This MOSFET is tailored to reduce on- state resistance, and to provide better switching performance and higher avalanche energy strength. The body diode’s reverse recovery performance of UniFET FRFET® MOSFET has been enhanced by lifetime control. Its trr is less than 100nsec and the reverse dv/dt immunity is 15V/ns while normal planar MOSFETs have over 200nsecand 4.5V/nsec respectively. Therefore, it can remove additional component and improve system reliability in certain applications in which the performance of MOSFET’s body diode is significant. This device family is suitable for switching power converter applications such as power factor correction (PFC), flat panel display (FPD) TV power, ATX and electronic lamp ballasts.
Features
• RDS(on) = 210 m (Typ.) @ VGS = 10 V, ID = 10 A
• Low Gate Charge (Typ. 50 nC)
• Low Crss (Typ. 27 pF)
• 100% Avalanche Aested
• Improve dv/dt Capability
• RoHS Compliant
Applications
• LCD/LED/PDP TV
• Lighting
• Uninterruptible Power Supply
• AC-DC Power Supply
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay