940C12P47K-F
940C12P47K-F 940C12P47K-F - Brand New NXP Semiconductors Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
940C12P47K-F
940C12P47K-F - Brand New NXP Semiconductors Film Capacitors
Manufacturer Part No: 940C12P47K-F Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryFilm Capacitors
Series940C
PackagingBulk
Package-CaseAxial
Capacitance0.47μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesDerating Recommended
Size-Dimension0.906" Dia x 1.811" L (23.00mm x 46.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Tolerance±10%
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance7 mOhm
Height-Seated-Max-
Dielectric-MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Voltage-Rating-AC500V
Voltage-Rating-DC1200V (1.2kV)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay