74LVCH16373ADGG
74LVCH16373ADGG 74LVCH16373ADGG - Brand New PHI Latches
Get Quote
Buy Now
74LVCH16373ADGG
74LVCH16373ADGG - Brand New PHI Latches
Manufacturer Part No: 74LVCH16373ADGG In Stock
Contact us
ManufacturerPHI
Product CategoryLatches
MfrNXP USA Inc.
Series*
PackageBulk
Product-StatusActive
DESCRIPTION
The 74LVC(H)16373A is a 16-bit D-type transparent latch featuring separate D-type inputs for each latch and 3-state outputs for bus oriented applications. One Latch Enable (LE) input and one Output Enable (OE) are provided for each octal. Inputs can be driven from either 3.3 or 5 V devices. In 3-state operation, outputs can handle 5 V. These features allow the use of these devices in a mixed 3.3 and 5 V environment.
FEATURES
• 5 V tolerant inputs/outputs for interfacing with 5 V logic
• Wide supply voltage range from 1.2 to 3.6 V
• CMOS low power consumption
• MULTIBYTE flow-through standard pin-out architecture
• Low inductance multiple power and ground pins for minimum noise and ground bounce
• Direct interface with TTL levels
• All data inputs have bushold (74LVCH16373A only)
• High-impedance when VCC = 0 V.
• Complies with JEDEC standard no. 8-1A
• ESD protection:
HBM EIA/JESD22-A114-A exceeds 2000 V
MM EIA/JESD22-A115-A exceeds 200 V.
• Specified from −40 to +85 °C and −40 to +125 °C.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay