STTH30L06W
STTH30L06W STTH30L06W - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
STTH30L06W
STTH30L06W - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH30L06W In Stock
SeriesSTTH30L06
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-247-2 (Straight Leads)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-247
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr25μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.55V @ 30A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io30A
Reverse-Recovery-Time-trr90ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.55 V at 30 A
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current25 uA
If-Forward-Current30 A
Max-Surge-Current160 A
Recovery-Time90 ns
DESCRIPTION
The STTH306, which is using ST Turbo 2 600V technology, is specially suited for use in switching power supplies, inverters and as a free wheeling diode.
FEATURES AND BENEFITS
■ Ultrafast switching
■ Low reverse recovery current
■ Reduces switching & conduction losses
■ Low thermal resistance
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay