ECS-3518-500-B-TR
ECS-3518-500-B-TR ECS-3518-500-B-TR - Brand New ECS International Oscillators
Get Quote
Buy Now
ECS-3518-500-B-TR
ECS-3518-500-B-TR - Brand New ECS International Oscillators
Manufacturer Part No: ECS-3518-500-B-TR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Oscillators
Contact us
ManufacturerECS International
Product CategoryOscillators
SeriesECS-3518
ProductXO
TypeXO (Standard)
PackagingAlternate Packaging
Termination-StyleSMD/SMT
Height0.051" (1.30mm)
Length5 mm
Package-Case5 mm x 3.2 mm
Frequency50MHz
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
FunctionEnable/Disable
Voltage-Supply1.8V
OutputHCMOS
Load-Capacitance30 pF
Supply Current25mA
Ratings-
Frequency-Stability±50ppm
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V
Product Details
__
Description :
The ECS Inc. Oscillators ECS-3518-500-B-TR is a 50MHz ±50ppm surface mount oscillator with a temperature range of 0°C to 70°C. It is a 4-SMD, no lead (DFN, LCC) oscillator with a current consumption of 25mA XO (Standard).
Features :
• 50MHz ±50ppm frequency stability
• Surface mount oscillator
• Temperature range of 0°C to 70°C
• 4-SMD, no lead (DFN, LCC)
• 25mA XO (Standard) current consumption
• Low power consumption
• High reliability
• RoHS compliant
Applications :
• Telecommunications
• Networking
• Automotive
• Industrial
• Medical
• Consumer electronics
• Aerospace and defense
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay