SE5532NG
SE5532NG SE5532NG - Brand New ON Semiconductor Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
SE5532NG
SE5532NG - Brand New ON Semiconductor Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: SE5532NG In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryInstrumentation Amplifier
CategoriesLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Amplifier-TypeGeneral Purpose
Number-of-Circuits2 Circuits
Output-Type-
Slew-Rate9 V/?s
Gain-Bandwidth-Product10MHz
Current-Input-Bias200nA
Voltage-Input-Offset500?V
Current-Supply8mA
Current-Output-Channel38mA
Voltage-Supply-Single-Dual-±±3 V ~ 20 V
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier-Device-Package8-PDIP
Base-Part-NumberSE5532
**The 5532 is a dual high-performance low noise operational amplifier.
This makes the device especially suitable for application in high-quality and professional audio equipment, instrumentation and control circuits, and telephone channel amplifiers. The op amp is internally compensated for gains equal to one. If very low noise is of prime importance, it is recommended that the 5532A version be used because it has guaranteed noise voltage specifications.
Features
• Small-Signal Bandwidth: 10 MHz
• Output Drive Capability: 600Ω, 10 VRMS
• Input Noise Voltage: 5.0 nV/√Hz (Typical)
• DC Voltage Gain: 50000
• AC Voltage Gain: 2200 at 10 kHz
• Power Bandwidth: 140 kHz
• Slew Rate: 9.0 V/μs
• Large Supply Voltage Range: ±3.0 to ±20 V
• Compensated for Unity Gain
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay