CY8C27243-12PVXE
CY8C27243-12PVXE CY8C27243-12PVXE - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
CY8C27243-12PVXE
CY8C27243-12PVXE - Brand New Cypress Semiconductor Microcontrollers
Manufacturer Part No: CY8C27243-12PVXE In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPSOCR1 CY8C27xxx
PackagingTube
Package-Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O16 I/O
Speed12MHz
EEPROM-Size-
Core-Processor
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 5.25 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size16KB (16K x 8)
Data-ConvertersA/D 4x14b; D/A 4x9b
❐ M8C Processor Speeds to 12 MHz
❐ 8x8 Multiply, 32-Bit Accumulate
❐ Low Power at High Speed
❐ 4.75V to 5.25V Operating Voltage
❐ Extended Temp. Range: -40°C to +105°C
■ Advanced Peripherals (PSoC Blocks)
❐ 12 Rail-to-Rail Analog PSoC Blocks Provide:
- Up to 14-Bit ADCs
- Up to 9-Bit DACs
- Programmable Gain Amplifiers
- Programmable Filters and Comparators
❐ 8 Digital PSoC Blocks Provide:
- 8- to 32-Bit Timers, Counters, and PWMs
- CRC and PRS Modules
- Up to 2 Full-Duplex UARTs
- Multiple SPI™ Masters or Slaves
- Connectable to all GPIO Pins
❐ Complex Peripherals by Combining Blocks
■ Precision, Programmable Clocking
❐ Internal ±4% 24 MHz Oscillator
❐ 24 MHz with Optional 32.768 kHz Crystal
❐ Optional External Oscillator, up to 24 MHz
❐ Internal Oscillator for Watchdog and Sleep
■ Flexible On-Chip Memory
❐ 16K Bytes Flash Program Storage
❐ 256 Bytes SRAM Data Storage
❐ In-System Serial Programming (ISSP)
❐ Partial Flash Updates
❐ Flexible Protection Modes
■ Programmable Pin Configurations
❐ 25 mA Sink on All GPIO
❐ Pull Up, Pull Down, High Z, Strong, or Open Drain Drive Modes on all GPIO
❐ Up to 12 Analog Inputs on GPIO
❐ Four 30 mA Analog Outputs on GPIO
❐ Configurable Interrupt on All GPIO
■ Additional System Resources
❐ I2C™ Slave, Master, and Multi-Master to 400 kHz
❐ Watchdog and Sleep Timers
❐ User-Configurable Low Voltage Detection
❐ Integrated Supervisory Circuit
❐ On-Chip Precision Voltage Reference
■ Complete Development Tools
❐ Free Development Software (PSoC™ Designer)
❐ Full-Featured, In-Circuit Emulator and Programmer
❐ Full Speed Emulation
❐ Complex Breakpoint Structure
❐ 128K Bytes Trace Memory
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay