PIC18F4550-I/PT
PIC18F4550-I/PT PIC18F4550-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC18F4550-I/PT
PIC18F4550-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC18F4550-I/PT In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 18F
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-44
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package44-TQFP (10x10)
Number-of-I-O35 I/O
Speed48MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size2K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd4.2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size32KB (16K x 16)
Data-ConvertersA/D 13x10b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
Interface-TypeEAUSART I2C SPI
CorePIC18
Processor-SeriesPIC18
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min4.2 V
Maximum-Clock-Frequency48 MHz
Number-of-ADC-Channels13 ADC Channels
Input/output35 I/O
Data-RAM-Size2048 B
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters4 Timer
ADC-Resolution10 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Data-ROM-TypeEEPROM
Description
Features
Full Speed USB 2.0 (12Mbit/s) interface
1K byte dual port RAM + 1K byte GP RAM
Full speed transceiver
16 endpoints (IN/OUT)
Streaming port
Internal pull up resistors (D+/D-)
48MHz performance (12 MIPS)
Application
Automation & Process Control
Communications & Networking
Consumer Electronics
Embedded Design & Development
Multimedia
Portable Devices
Robotics
Sensing & Instrumentation
Security
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay