M29F040B55N1
M29F040B55N1 M29F040B55N1 - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Get Quote
Buy Now
M29F040B55N1
M29F040B55N1 - Brand New Micron Technology Inc. Memory
Manufacturer Part No: M29F040B55N1 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMicron Technology Inc.
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTray
Package-Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package32-TSOP (8x20)
Memory Capacity4M (512K x 8)
Memory-TypeFLASH - NOR
Speed55ns
Format-MemoryFLASH
SUMMARY DESCRIPTION
The M29F040B is a 4 Mbit (512Kb x8) non-volatile memory that can be read, erased and reprogrammed. These operations can be performed using a single 5V supply. On power-up the memory defaults to its Read mode where it can be read in the same way as a ROM or EPROM. The M29F040B is fully backward compatible with the M29F040.
The memory is offered in TSOP32 (8 x 20mm), and PLCC32 packages. It is supplied with all the bits erased (set to ‘1’).
In order to meet environmental requirements, ST offers the M29F040B in ECOPACK® packages.
**■ SINGLE 5V ± 10% SUPPLY VOLTAGE for PROGRAM, ERASE and READ
OPERATIONS**
■ ACCESS TIME: 45ns
■ PROGRAMMING TIME
– 8 µs per Byte typical
■ 8 UNIFORM 64 Kbytes MEMORY BLOCKS
■ PROGRAM/ERASE CONTROLLER
– Embedded Byte Program algorithm
– Embedded Multi-Block/Chip Erase algorithm
– Status Register Polling and Toggle Bits
■ ERASE SUSPEND and RESUME MODES
– Read and Program another Block during Erase Suspend
■ UNLOCK BYPASS PROGRAM COMMAND
– Faster Production/Batch Programming
■ LOW POWER CONSUMPTION
– Standby and Automatic Standby
■ 100,000 PROGRAM/ERASE CYCLES per BLOCK
■ 20 YEARS DATA RETENTION
– Defectivity below 1 ppm/year
■ ELECTRONIC SIGNATURE
– Manufacturer Code: 20h
– Device Code: E2h
■ ECOPACK® PACKAGES AVAILABLE
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay