AP1501A33
AP1501A33 AP1501A33 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1501A33
AP1501A33 - Brand New Diodes Incorporated DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: AP1501A33 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDC Switching Regulators
General Description
The AP1501A series are monolithic ICs that are designed for a step-down DC/DC converter, and possess the ability to drive a 5A load without additional transistor component. Due to reducing
Features
• Output voltage: 3.3V, 5V, 12V and adjustable output version
• Adjustable version output voltage range, 1.23V to 37V+4%
•150Khz +15% fixed switching frequency
• Voltage mode non-synchronous PWM control
•Thermal-shutdown and current-limit protection
• ON/OFF shutdown control input
• Operating voltage can be up to 40V
• Output load current: 5A
• Low power standby mode
• Built-in switching transistor on chip
• Lead Free packages: TO263-5L and TO220-5L(R)
• TO263-5L and TO220-5L(R): Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• Simple High-efficiency step-down regulator
• On-card switching regulators
• Positive to negative converter
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% positivoFeedback de eBay