S-8353A33MC-IQS-T2
S-8353A33MC-IQS-T2 S-8353A33MC-IQS-T2 - Brand New ABLIC DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
S-8353A33MC-IQS-T2
S-8353A33MC-IQS-T2 - Brand New ABLIC DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: S-8353A33MC-IQS-T2 In Stock
Contact us
ManufacturerABLIC
Product CategoryDC Switching Regulators
Product Details
__
STEP-UP, SUPER-SMALL PACKAGE, 1.2 MHz PWM / PFM SWITCHABLE SWITCHING REGULATOR
**The S-8363 Series is a CMOS step-up switching regulator which consists
Features
• Low operation voltage : Start-up from 0.9 V (IOUT = 1 mA) guaranteed
• Oscillation frequency : 1.2 MHz
• Input voltage range : 0.9 V to 4.5 V
• Output current : 300 mA (VIN = 1.8 V, VOUT = 3.3 V)
• Reference voltage : 0.6 V±2.5%
• Efficiency : 85%
• Soft start function : 1.2 ms typ.
• Low current consumption : During switching-off, 95 μA typ.
• Duty ratio : PWM / PFM switching control max.88%
• Power-off function : Current consumption during power-off 3.0 μA max.
• Current limit circuit : limits the peak value of inductor current
• Nch power MOS FET ON resistance : 0.25 Ω typ.
• Start-up function : Operation with fixed duty pulse under the VOUT voltage of 1.4 V or less
• Lead-free, Sn 100%, halogen-free*1
Applications
• MP3 players, digital audio players
• Digital cameras, GPS, wireless transceiver
• Portable devices
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay