M40R225M5
M40R225M5 M40R225M5 - Brand New Cornell Dubilier Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
M40R225M5
M40R225M5 - Brand New Cornell Dubilier Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: M40R225M5 In Stock
Contact us
ManufacturerCornell Dubilier
Product CategoryCeramic Capacitors
SeriesM40
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance2.2μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.400" L x 0.200" W (10.16mm x 5.08mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±20%
Temperature-CoefficientX7R
Lead-StyleStraight
Failure-Rate-
Lead-Spacing0.200" (5.08mm)
Height-Seated-Max0.520" (13.21mm)
Ratings-
Thickness-Max-
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay