ATTINY461V-10MU
ATTINY461V-10MU ATTINY461V-10MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
ATTINY461V-10MU
ATTINY461V-10MU - Brand New Intel / Altera Microcontrollers
Manufacturer Part No: ATTINY461V-10MU In Stock
ProductMCU
PackagingTray Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameATTINY
Package-CaseMLF-32
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package32-VQFN (5x5)
Number-of-I-O16 I/O
Speed10MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorAVR
RAM-Size256 x 8
ConnectivityUSI
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size4KB (2K x 16)
Data-ConvertersA/D 11x10b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 5.5 V
Interface-Type2-Wire SPI USI
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.8 V
Maximum-Clock-Frequency10 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output16 I/O
Data-RAM-Size256 B
Data-ROM-Size256 B
Number-of-Timers-Counters2 Timer
• Advanced RISC Architecture
– 123 Powerful Instructions – Most Single Clock Cycle Execution
• Non-volatile Program and Data Memories
– 128/256/512 Bytes Internal SRAM (ATtiny261/461/861)
– Programming Lock for Self-Programming Flash Program and EEPROM Data Security
• Peripheral Features
– 8/16-bit Timer/Counter with Prescaler and Two PWM Channels
– 8/10-bit High Speed Timer/Counter with Separate Prescaler
3 High Frequency PWM Outputs with Separate Output Compare Registers Programmable Dead Time Generator
– Universal Serial Interface with Start Condition Detector
– 10-bit ADC
11 Single Ended Channels
16 Differential ADC Channel Pairs
15 Differential ADC Channel Pairs with Programmable Gain (1x, 8x, 20x, 32x)
– Low Power Idle, ADC Noise Reduction, and Power-down Modes
• I/O and Packages
– 16 Programmable I/O Lines
– 20-pin PDIP, 20-pin SOIC and 32-pad MLF
• Operating Voltage:
– 1.8 - 5.5V for ATtiny261V/461V/861V
– 2.7 - 5.5V for ATtiny261/461/861
• Speed Grade:
– ATtiny261V/461V/861V: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
– ATtiny261/461/861: 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
• Industrial Temperature Range
• Low Power Consumption
– Active Mode: 1 MHz, 1.8V: 380μA
– Power-down Mode: 0.1μA at 1.8V
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay