STP8NS25
STP8NS25 STP8NS25 - Brand New STMicroelectronics Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
STP8NS25
STP8NS25 - Brand New STMicroelectronics Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: STP8NS25 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryFETs - Single
CategoriesTransistors - FETs, MOSFETs - Single
SeriesMESH OVERLAY?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
FET-TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain-to-Source-Voltage-Vdss250V
Current-Continuous-Drain-Id-25°C8A (Tc)
Drive-Voltage-Max-Rds-On-Min-Rds-On10V
Vgs-th-Max-Id4V @ 250?A
Gate-Charge-Qg-Max-Vgs51.8nC @ 10V
Vgs-Max±20V
Input-Capacitance-Ciss-Max-Vds770pF @ 25V
FET-Feature-
Power-Dissipation-Max80W (Tc)
Rds-On-Max-Id-Vgs450 mOhm @ 4A, 10V
Operating-Temperature150°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AB
Package-CaseTO-220-3
DESCRIPTION
■ TYPICAL RDS(on) = 0.38 Ω
■ EXTREMELY HIGH dv/dt CAPABILITY
■ 100% AVALANCHE TESTED
APPLICATIONS
■ HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
■ SWITH MODE POWER SUPPLIES (SMPS)
■ DC-DC CONVERTERS FOR TELECOM,
INDUSTRIAL, AND LIGHTING EQUIPMENT
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay