LM2575HVT-12
LM2575HVT-12 LM2575HVT-12 - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Get Quote
Buy Now
LM2575HVT-12
LM2575HVT-12 - Brand New Texas Instruments DC Switching Regulators
Manufacturer Part No: LM2575HVT-12 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryDC Switching Regulators
SeriesSIMPLE SWITCHER®
TypeInverting Step Down
PackagingTube
Unit-Weight0.068079 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeFixed
FunctionStep-Down
Supplier-Device-PackageTO-220-5
Number-of-Outputs1 Output
TopologyBuck
Frequency-Switching52kHz
Current-Output1A
Output-ConfigurationPositive
Output Voltage12V
Voltage-Output-Max-
Synchronous-RectifierNo
Voltage-Input-Min4V
Voltage-Input-Max60V
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage12 V
Input-Voltage-MAX60 V
Output-Current1 A
Switching-Frequency58 kHz
Input-Voltage-MIN4 V
Product Details
__
The Texas Instruments DC Switching Regulator LM2575HVT-12 is a reliable and efficient way to reduce the voltage from 12V to lower voltages in your application. The device is a step-down regulator featuring fixed output voltage of 12V making it ideal for low power, low-noise, and low-cost applications. The device is designed with a 1A max output current and can operate at up to 52kHz switching frequency. It features a wide operating temperature range of -40°C to +125°C and is housed in a TO-220-5 package making it robust and easy to work with. The LM2575HVT-12 is designed to limit inrush current, making the device ideal for automotive applications and any application requiring low EMI and energy savings. The overall efficiency of the regulator can reach as high as 90% making it one of the most efficient DC switching regulators on the market. The LM2575HVT-12 is also capable of operating from an input voltage up to 40V making it suitable for wide range of applications.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay