940C16W1K-F
940C16W1K-F 940C16W1K-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
940C16W1K-F
940C16W1K-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Manufacturer Part No: 940C16W1K-F In Stock
Package-CaseAxial
Capacitance1μF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesDerating Recommended
Size-Dimension1.535" Dia x 1.811" L (39.00mm x 46.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Tolerance±10%
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance5 mOhm
Voltage-Rating-AC500V
Voltage-Rating-DC1600V (1.6kV)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay