ER1641-152KM
ER1641-152KM ER1641-152KM - Brand New API Delevan Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
ER1641-152KM
ER1641-152KM - Brand New API Delevan Fixed Inductors
Manufacturer Part No: ER1641-152KM In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerAPI Delevan
Product CategoryFixed Inductors
SeriesER1641
ProductRF Inductors
TypeMolded
PackagingBulk
Mounting-StyleThrough Hole
Current-Rating815mA
Termination-StyleAxial
Length10.41 mm
Package-CaseAxial
Operating-Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max-
Ratings-
Diameter4.11 mm
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1.5μH
DC resistance (DCR)120 mOhm Max
Core MaterialsIron
Current-Saturation-
Q factor44 @ 7.9MHz
Self Resonant Frequency115MHz
Frequency-Test7.9MHz
Maximum-DC-Current815 mA
Maximum-DC-Resistance120 mOhms
Self-Resonant-Frequency115 MHz
Q-Minimum44
FEATURES
● Plastic package has Underwriters Laboratory
Flammability Classification 94V-O utilizing
Flame Retardant Epoxy Molding Compound
● Exceeds environmental standards of MIL-S-19500/228
● Low power loss, high efficiency
● Low forward voltage, high current capability
● High surge capacity
● Super fast recovery times, high voltage
● Dual rectifier (Epitaxial chip) construction
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay