ZXTP05120HFFTA
ZXTP05120HFFTA ZXTP05120HFFTA - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Get Quote
Buy Now
ZXTP05120HFFTA
ZXTP05120HFFTA - Brand New Diodes Incorporated Transistors (BJT) - Single
Manufacturer Part No: ZXTP05120HFFTA In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryTransistors (BJT) - Single
SeriesZXTP05120
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001721 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-3 Flat Leads
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23F
ConfigurationSingle
Power-Max1.5W
Transistor-TypePNP - Darlington
Electric current collectors1A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max120V
DC-Current-Gain-hFE-Min-Ic-Vce3000 @ 1A, 5V
Vce saturation2V @ 2mA, 2A
Current-Collector-Cutoff-Max10μA
Frequency-Transition150MHz
Pd-Power-Dissipation2 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max- 120 V
Transistor-PolarityPNP
Collector-Base-Voltage-VCBO- 140 V
Emitter-Base-Voltage-VEBO- 10 V
Maximum-DC-Collector-Current- 1 A
Continuous-Collector-Current- 1 A
DC-Collector-Base-Gain-hfe-Min3000 at 50 mA at 5 V 3000 at 500 mA at 5 V 3000 at 1 A at 5 V 2000 at 2 A at 5 V
Maximum-Operating-Frequency150 MHz
Maximum-Collector-Cut-off-Current- 10 uA
Description
Features
• Darlington transistor
• 120 volt
• 1 amp continuous rating
• Small outline surface mount SOT23 flat package
Applications
• High side drivers
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay