NME1205SC
NME1205SC NME1205SC - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
NME1205SC
NME1205SC - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Manufacturer Part No: NME1205SC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerMurata Power Solutions
Product CategoryDC DC Converters
SeriesNME
ProductIsolated
TypeIsolated Module
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-Case4-SIP Module
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.4mm x 6.1mm x 9.9mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output-Max200mA
Voltage-Input-Min10.8V
Voltage-Input-Max13.2V
Voltage-Isolation1kV (1000V)
Output-Power1 W
Voltage-Output-15V
Voltage-Output-2-
Voltage-Output-3-
Efficiency0.74
Power-Watts-Manufacture-Series1W
Input-Voltage10.8 V to 13.2 V
Output-Voltage-Channel-15 V
Output-Current-Channel-1200 mA
Isolation-Voltage1 kV
Package-Case-SizeSIP-4
Product Details
__
[ Murata ]
DESCRIPTION
The NME series of DC-DC Converters is particularly suited to isolating and/or converting DC power rails. The galvanic isolation allows the device to be configured to provide an isolated negative rail in systems where only positive rails exist. The wide temperature range guarantees startup from –40°C and full 1 watt output at 85°C2. For lower ripple, refer to output ripple reduction section. The NME series offers short circuit protection options (PC) across the operating temperature range. Short circuits of less than 1Ω cause the converter to enter a ‘foldback’ limiting mode such that the input current is approximately 95mA for 0505 variant. Protection is continuous and auto- resetting on removal of the short circuit.
FEATURES
■ Short circuit protection options
■ UL 60950 recognised
■ Single isolated output
■ 1kVDC isolation ‘Hi Pot Test’
■ Wide temperature performance at full 1 watt load, –40°C to 85°C2
■ Industry standard pinout
■ 5V, 12V, 15V & 24V input
■ 5V, 9V, 12V and 15V output
■ Fully encapsulated with toroidal magnetics
■ No external components required
■ Pin compatible with CME, CRE1, CRL2, LME, MEE1, MEE3, NKE & NML
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay