VS-15ETX06PBF
Get Quote
Buy Now
VS-15ETX06PBF
VS-15ETX06PBF - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-15ETX06PBF In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesFRED Pt®
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Part-Aliases15ETX06PBF
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
TradenameFRED Pt
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If3.2V @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr32ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage3.2 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current50 uA
If-Forward-Current15 A
Max-Surge-Current170 A
Recovery-Time32 ns
DESCRIPTION/APPLICATIONS
FEATURES
• Hyperfast recovery time
• Low forward voltage drop
• 175 °C operating junction temperature
• Low leakage current
• Single die center tap module
• Fully isolated package (VINS = 2500 VRMS)
• UL E78996 pending
• Compliant to RoHS Directive 2002/95/EC
• Designed and qualified according to JEDEC-JESD47
• Halogen-free according to IEC 61249-2-21 definition (-N3 only)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay