BZX84B27-7-F
BZX84B27-7-F BZX84B27-7-F - Brand New Diodes Incorporated Zener Diodes - Single
Get Quote
Buy Now
BZX84B27-7-F
BZX84B27-7-F - Brand New Diodes Incorporated Zener Diodes - Single
Manufacturer Part No: BZX84B27-7-F In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryZener Diodes - Single
SeriesBZX84B
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23
Tolerance±2%
Power-Max300mW
Voltage-Zener-Nom-Vz27V
Impedance-Max-Zzt80 Ohm
Current-Reverse-Leakage-Vr100nA @ 18.9V
Voltage-Forward-Vf-Max-If900mV @ 10mA
Features
• ±2% Tolerance on VZ
• 350mW Power Dissipation
• Zener Voltages from 2.7V - 39V
• Ideally Suited for Automated Assembly Processes
• Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay