NCP1001PG
NCP1001PG NCP1001PG - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
NCP1001PG
NCP1001PG - Brand New onsemi AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: NCP1001PG In Stock
Series-
PackagingTube
Package-Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-Package8-PDIP
Watt-
Output-IsolationIsolated
Internal-Switch-sYes
Voltage-Breakdown700V
TopologyFlyback, Forward
Voltage-Start-Up8.5V
Voltage-Supply-Vcc-Vdd7.5 V ~ 10 V
Duty-Cycle72%
Frequency-Switching100kHz
Fault-ProtectionCurrent Limiting, Over Temperature
Control-Features-
Product Details
__
The NCP1000 through NCP1002 series of integrated switching regulators, combine a fixed frequency PWM controller with an integrated high voltage power switch circuit. This chip allows for simple design and minimal parts count for very low cost applications which utilize an ac input. This chip is designed to power a single ended topology, typically a discontinuous mode flyback, with secondary side sensing. The internal high voltage switch circuit and startup circuit can function in continuous operation over a wide range of inputs, from 85 Vac to 265 Vac, and thus can be used in any existing power system in the world. Though inexpensive, these devices include a number of features such as undervoltage lockout, over−temperature protection, bandgap reference and leading edge blanking that make them an excellent value.
Features
• Highly Integrated Solution
• Operates Over Universal Input Voltage Range (85 Vac to 265 Vac)
• On−board 700 V Power Switch Circuit
• Minimal External Parts Required
• Input Undervoltage Lockout with Hysteresis
• Very Low Standby Current
• No Minimum Load Requirement
• Opto Fail−Safe Shutdown Circuit
• Pb−Free Packages are Available
Typical Applications
• Cell Phone Chargers
• Wall Adapters
• On−board AC−DC Converters
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay