D3V-11G3-1C25-K
D3V-11G3-1C25-K D3V-11G3-1C25-K - Brand New OMRON Snap Action, Limit Switches
Get Quote
Buy Now
D3V-11G3-1C25-K
D3V-11G3-1C25-K - Brand New OMRON Snap Action, Limit Switches
Manufacturer Part No: D3V-11G3-1C25-K In Stock
PackagingBulk
Current-Rating11A (AC), 6A (DC)
Termination-StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Voltage-Rating-AC250V
Voltage-Rating-DC30V
Valve ActuatorLever, Straight
Switch-FunctionOn-Mom
Operating-Force-Torque70gf
Release-Force6gf
Pretravel0.354" (9.0mm)
Differential-Travel0.080" (2.0mm)
Overtravel0.079" (2.0mm)
• Available by 0.1 A, 6 A, 11 A, 16 A and 21 A models, all with
self-cleaning contacts. 0.1 A utilizes gold alloy crossbar
• Conforms to EN61058-1 UL1054.
• High Temperature models rated up to 200°C (D3V-6, D3V-01)
and 155°C (D3V-11) are available.
• RoHS Compliant.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay