AOCJY1A-100.000MHz
AOCJY1A-100.000MHz AOCJY1A-100.000MHz - Brand New ABRACON Oscillators
Get Quote
Buy Now
AOCJY1A-100.000MHz
AOCJY1A-100.000MHz - Brand New ABRACON Oscillators
Manufacturer Part No: AOCJY1A-100.000MHz In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Oscillators
Contact us
ManufacturerAbracon
Product CategoryOscillators
SeriesAOCJY1
ProductOCXO
TypeOCXO
PackagingTray
Termination-StyleRadial
Height0.307" (7.80mm)
Length20.8 mm
Width13.2 mm
Package-Case20.8 mm x 13.2 mm
Frequency100MHz
Operating-Temperature0°C ~ 50°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.819" L x 0.520" W (20.80mm x 13.20mm)
FunctionStandby (Power Down)
Voltage-Supply5V
OutputCMOS
Load-Capacitance15 pF
Supply Current-
Ratings-
Frequency-Stability±50ppb
Maximum Operating Temperature+ 50 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage5 V
Output-FormatCMOS
FEATURES:
• 20.8 x 13.2 x 8.2 mm Leaded- RoHS Compliant Reflow-able Package
• AT-Cut, High “Q” resonator based design
• Either Sinewave or CMOS RF output
• Available with ±500 ppb over -40°C to +75°C operating temperature Range
• Tighter Stabilities to ±50.0 ppb over 0°C to +50°C also available
• Exceptional long-term Aging of ±3 ppm max. over 10-Year Product Life
• Excellent close-in phase noise (-145 dBc/Hz Typical @1k Hz offset; 10MHz carrier)
APPLICATIONS:
• Cellular Infrastructure
• Radar Systems
• Test & Measurement Equipment
• GPS Tracking with precision hold-over accuracy
• WiMax / WLAN
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay