VIPER20ASPTR
VIPER20ASPTR VIPER20ASPTR - Brand New STMicroelectronics AC DC Converters, Offline Switchers
Get Quote
Buy Now
VIPER20ASPTR
VIPER20ASPTR - Brand New STMicroelectronics AC DC Converters, Offline Switchers
Manufacturer Part No: VIPER20ASPTR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryAC DC Converters, Offline Switchers
DESCRIPTION
VIPer20/20A, made using VIPower M0 Technology, combines on the same silicon chip a state-of-the-art PWM circuit together with an optimized high voltage avalanche rugged Vertical Power MOSFET (620V or 700V / 0.5A).
Typical applications cover off line power supplies with a secondary power capability of 10W in wide range condition and 20W in single range or with doubler configuration. It is compatible from both primary or secondary regulation loop despite using around 50% less components when compared with a discrete solution. Burst mode operation is an additional feature of this device, offering the possibility to operate in stand-by mode without extra components.
■ ADJUSTABLE SWITCHING FREQUENCY UP
TO 200 kHz
■ CURRENT MODE CONTROL
■ SOFT START AND SHUT DOWN CONTROL
■ AUTOMATIC BURST MODE OPERATION IN
STAND-BY CONDITION ABLE TO MEET
“BLUE ANGEL” NORM (<1W TOTAL POWER
CONSUMPTION)
■ INTERNALLY TRIMMED ZENER REFERENCE
■ UNDERVOLTAGE LOCK-OUT WITH
HYSTERESIS
■ INTEGRATED START-UP SUPPLY
■ AVALANCHE RUGGED
■ OVERTEMPERATURE PROTECTION
■ LOW STAND-BY CURRENT
■ ADJUSTABLE CURRENT LIMITATION
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay