VN5E025MJTR-E
VN5E025MJTR-E VN5E025MJTR-E - Brand New STMicroelectronics Power Distribution Switches
Get Quote
Buy Now
VN5E025MJTR-E
VN5E025MJTR-E - Brand New STMicroelectronics Power Distribution Switches
Manufacturer Part No: VN5E025MJTR-E In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryPower Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingAlternate Packaging
Package-CasePowerSSO-12
Input-TypeNon-Inverting
Operating-Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Output-TypeN-Channel
FeaturesAuto Restart
InterfaceOn/Off
Supplier-Device-PackagePowerSSO-12?
Ratio of output to input1899/12/30 1:01:00
Number-of-Outputs1 Output
Voltage-Supply-Vcc-VddNot Required
Fault-ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Output-ConfigurationHigh Side
Rds-On-Typ25 mOhm (Max)
Voltage-Load4.5 V ~ 28 V
Current-Output-Max43A
Switch-TypeGeneral Purpose
Product Details
__
The STMicroelectronics VN5E025MJTR-E is a 2.5A, 75V, N-channel Power MOSFET which has been designed with specialty high-voltage CMOS technology for applications in power management, load switching, DC/DC converters and motor control. This device offers superior circuit board layout capabilities with its ultra low RDS(on). It has been optimized for low gate charge, low output capacitance and high transconductance. It features over-voltage protection, built-in ESD immunity and diode protection. This device also offers low switching losses and is capable of handling high-frequency operation and a wide range of temperatures up to 175°C. The STMicroelectronics VN5E025MJTR-E is RoHS compliant and is suitable for use in a variety of applications including automotive, industrial, and appliances.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay