MS27508E10B98S
MS27508E10B98S MS27508E10B98S - Brand New Amphenol Circular Connectors & Cable Connectors
Get Quote
Buy Now
MS27508E10B98S
MS27508E10B98S - Brand New Amphenol Circular Connectors & Cable Connectors
Manufacturer Part No: MS27508E10B98S In Stock
Contact us
ManufacturerSamtec Inc.
Product CategoryCircular Connectors
CategoriesRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSSW
Part-StatusActive
PackagingBulk
Connector-TypeReceptacle
Contact-TypeForked
StyleBoard to Board or Cable
Number-of-Positions98 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch-Mating0.100" (2.54mm)
Number-of-Rows2 Rows
Row-Spacing-Mating0.100" (2.54mm)
Mounting-TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening-TypePush-Pull
Contact-Finish-MatingGold
Contact-Finish-Thickness-Mating3?in (0.08?m)
Insulation-ColorBlack
Insulation-Height0.335" (8.51mm)
Contact-Length-Post0.394" (10.00mm)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Material-Flammability-RatingUL94 V-0
Contact-Finish-PostTin
Mated-Stacking-Heights-
Ingress-Protection-
Features-
Current-Rating5.7A per Contact
Voltage-Rating-
Applications-
Insulation-MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Contact-ShapeSquare
Contact-MaterialPhosphor Bronze
Contact-Finish-Thickness-Post-
Amphenol JT Connectors
MIL-DTL-38999 Series II Crimp and
MIL-C-27599 Series II Solder
Amphenol LJT Connectors
MIL-DTL-38999 Series I Crimp and
MIL-C-27599 Series I Solder
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay