VS-10BQ040PBF
Get Quote
Buy Now
VS-10BQ040PBF
VS-10BQ040PBF - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: VS-10BQ040PBF In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Package-CaseDO-214AA, SMB
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSMB
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 40V
Voltage-Forward-Vf-Max-If530mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
DESCRIPTION
FEATURES
• Low forward voltage drop
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• Small foot print, surface mountable
• High frequency operation
• Meets MSL level 1, per J-STD-020, LF maximum peak of 260 °C
• Material categorization: For definitions of compliance please see www.vishay.com/doc?99912
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay