MCF5216CVF66
MCF5216CVF66 MCF5216CVF66 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MCF5216CVF66
MCF5216CVF66 - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MCF5216CVF66 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesMCF521x
PackagingTray
Unit-Weight0.000098 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameColdFire
Package-CaseBGA-256
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package256-MAPBGA
Number-of-I-O142 I/O
Speed66MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorColdfire V2
RAM-Size64K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2.7 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size512KB (512K x 8)
Data-ConvertersA/D 8x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3 V to 3.6 V
Interface-TypeCAN I2C QSPI UART
CoreColdFire V2
Processor-SeriesV2
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency66 MHz
Input/output142 I/O
Data-RAM-Size64 kB
Number-of-Timers-Counters8 Timer
Data-ROM-TypeFlash
Overview
Key Features
A block diagram of the MCF528x and MCF521x is shown in Figure 1-1. The main features are as follows:
• Static Version 2 ColdFire variable-length RISC processor
— Static operation
— On-chip 32-bit address and data path
— Processor core and bus frequency up to 80 MHz