0230.250HXP
0230.250HXP 0230.250HXP - Brand New Littelfuse Fuses
Get Quote
Buy Now
0230.250HXP
0230.250HXP - Brand New Littelfuse Fuses
Manufacturer Part No: 0230.250HXP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryFuses
Color-
Series230
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk
Unit-Weight0.045856 oz
Mounting-StyleAxial
Current-Rating250mA
Termination-StyleAxial
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Length14.48 mm
Package-CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Size-Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC125V
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeSlow
ApprovalsCE, CSA, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage350A AC, 10kA DC
MeltingI2t0.216
Diameter4.7 mm
Product-TypeGlass Fuse
Resistance2.43 Ohms
Fuse-Size-Group2AG (5 mm x 15 mm)
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating10 kA at 125 VAC/35 A at 250 VAC
Body-StyleCylindrical Leaded
Product Details
__
0230200L
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay