NCP1253BSN65T1G
NCP1253BSN65T1G NCP1253BSN65T1G - Brand New onsemi AC-DC Controllers & Regulators
Buy Now
NCP1253BSN65T1G
NCP1253BSN65T1G - Brand New onsemi AC-DC Controllers & Regulators
Manufacturer Part No: NCP1253BSN65T1G In Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
The NCP1253 is a highly integrated PWM controller capable of delivering a rugged and high performance offline power supply in a tiny TSOP-6 package. With a supply range up to 28 V, the controller hosts a jittered 65 kHz or 100 kHz switching circuitry operated in peak current mode control. When the power on the secondary side starts to decrease, the controller automatically folds back it's switching frequency down to a minimum level of 26 kHz. As the power further goes down, the part enters skip cycle while limiting the peak current. To avoid sub harmonic oscillations in CCM operation, adjustable slope compensation is available via the series inclusion of a simple resistor in the current sense signal. Besides the auto-recovery timer-based short-circuit protection, an Over Voltage Protection on the Vcc pin protects the whole circuitry in case of optocoupler destruction or adverse open loop operation.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback de eBay