DF22L-4P-7.92DSA(05)
DF22L-4P-7.92DSA(05) DF22L-4P-7.92DSA(05) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
DF22L-4P-7.92DSA(05)
DF22L-4P-7.92DSA(05) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: DF22L-4P-7.92DSA(05) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ColorRed
TradenameEnerBee
TerminationSolder
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesBoard Guide
Connector-TypeHeader, Shrouded
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions4 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.312" (7.92mm)
Number-of-Rows1 Row
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing-
Fastening-TypeLatch Holder
Contact-Mating-Length0.354" (9.00mm)
■ Features
1. 30 A maximum current
Single position connector can carry current of 30 A with #10 AWG conductor. Please refer to Table #1 for current ratings for multi position connectors using other conductor sizes.
6. Supports encapsulation
Connectors can be encapsulated up to 10 mm without affecting the performance.
10. In-line Connections
Connectors can be ordered for in-line cable connections. In addition, assemblies can be placed next to each other allowing 4 position total (2 ∞ 2) in a small space.
99.8% positivoFeedback de eBay